Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 sierpnia 2023 r.
10:25

Wnuczka o prezydencie Ślaskim: Był ciepłym i kochającym dziadkiem

Autor: Zdjęcie autora AGDY

Miałam cztery lata gdy zmarł. Zapamiętałam go jako bardzo ciepłego i kochające dziadka. O tym, że był prezydentem Lublina dowiedziałam się już jako nastolatka – wspomina pani Ewa, wnuczka Romana Ślaskiego. Bliscy przekazali do Archiwum Państwowego rodzinne pamiątki związane z osobą, której Lublin dużo zawdzięcza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W okresie międzywojennym ważnym momentem w historii Lublina była inwestycja w rozbudowę sieci wodociągów, kanalizację i pierwszą oczyszczalnię ścieków. Miasto zawarło umowę na wykonanie tych praz z przedstawicielami amerykańskiej firmy Ulen & Company. Rury z wodą dotarły wówczas na Kalinowszczyznę, Tatary, Dziesiątą czy na Wieniawę. Wówczas postawiono wieżę ciśnień, która nadal istnieje przy Al. Racławickich.

Umowę z wykonawcą podpisywał ówczesny naczelnik Wydziału Finansowego Roman Ślaski. – To była jego wizja rozwoju i odbudowy Lublina po latach zaborów i wojny. Był wybitnej klasy ekonomistą wykształconym w Brukseli. 31 lat pracował w Zarządzie Miejskim, od okresu międzywojennego do 1948 roku i co bardzo ważne był prezydentem Lublina w bardzo trudnym okresie II wojny światowej – mówi Edyta Targońska, archiwistka, która jako młody pracownik dostała do opracowywania zespół: spuścizna Romana Ślaskiego, znaczącej, obecnie nieco zapomnianej osoby.

Były to materiały dotyczące zawodowej i społecznej działalności Ślaskiego, które w 1987 roku przekazała do Archiwum Lubelskiego jego córka Barbara. Teraz dołączyły do nich bardziej osobiste pamiątki, które przywiozła na Jezuicką 13 wnuczka prezydenta miasta.

Rodzinne albumy ze zdjęciami, fotografia z biura w ówczesnym Zarządzie Miejskim, gdzie bez trudu można po charakterystycznych łukach rozpoznać wnętrza ratusza. Są tam też plany Lublina, wycinki z gazet, stosik zeszytów z pożółkłymi kartkami zapisanymi ledwo czytelnym, pochyłym, drobnym pismem przez Romana Ślaskiego. Nawet zachował się stary kieszonkowy przewodnik po Paryżu, gdzie Ślaski był w służbowej delegacji.

Darczyńcy przyznają, że przekazanie rodzinnych zbiorów wiąże się z dużymi emocjami ale cieszą, że będą mogły być opracowane, opublikowane i posłużą do rozbudowy historii Lublina.

– Z przekazanymi rzeczami byliśmy związani, bo bardzo byliśmy związani z ciocią Basią. Moja mama zmarła dosyć wcześnie więc często spędzaliśmy razem wakacje. Potem przyjeżdżaliśmy do niej, do Lublina z naszymi dziećmi. Może nie wszystkie dokumenty znaliśmy ale w rodzinie były częste rozmowy na ten temat. Ciocia przekazywała wiedzę i bardzo się starała żeby to nie umknęło. Zmarła na początku lat 2000, wszystkie dokumenty przewieźliśmy do nas i trochę czasu potrzebowaliśmy, żeby emocje opadły, żeby można było je przekazać – mówi Ewa Kulpińska-Mejor.

Roman i Eugenia Ślascy mieli dwie córki, Barbarę i Zofię. Pani Ewa jest córką Zofii.

– Jako dziecko zapamiętałam go jako bardzo ciepłego i kochające dziadka. Pamiętam ich mieszkanie przy ul. Zamojskiej 13 i to, że uczył mnie rozpalać w piecu. Po jego śmierci bardzo często przyjeżdżaliśmy do babci, bardzo to lubiłam. Już jako nastolatka i osoba dojrzała słyszałam o dziadku, że był prezydentem, że działał. To była zaangażowana osoba z niezłomnymi wartościami. Niejeden by się załamał, gdyby przeszedł przez to wszystko, a dziadek nie. I córkom przekazał te wartości. Tak, mam była żelazną osobą – wspomina wnuczka, która przytakuje, że częściowo przejęła te geny i dodaje żartobliwie, że podobno tak samo jak Ślascy krzyczy.

Roman Ślaski (1886-1963) był więźniem politycznym w czasach carskich (1905 r.), podczas okupacji niemieckiej (od 1941 do 1943) i po wojnie (w latach 1944– 1946). Aresztowanie i pobyt w więzieniu na lubelskim zamku w czasie II wojny światowej wiązało się z jego prezydenturą. Stanowisko objął 10 września 1939 i pełnił te funkcję do 1 sierpnia 1941 r. Został usunięty, bo odmówił sporządzenia listy urzędników, prawników i innych ważnych osób żyjących w Lublinie, czego domagali się hitlerowcy.

W rodzinnych archiwach zostało trochę najbardziej osobistych fotografii. Kopię jednej Ewa Kulpińska-Mejor dołączyła do przekazywanych materiałów. Na zdjęciu są państwo Ślascy z córkami. Odbitka, którą zrobiono w zakładzie fotograficznym Hartwigów w Lublinie wisi na ścianie w domu pani Ewy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty